Giriş - rahle.org

Giriş - rahle.org

Giriş


Facebookta Paylaş
Tweetle


GİRİŞ

 

 Muhterem kardeşler, elli altıncı sayı ile yeniden karşınızdayız.

Bu sayıda, geçen sayının dosya konusuyla ilgili geniş bir söyleşi yer alıyor. Ömer Miraç Yaman Hoca ile yaptığımız söyleşi gençlik çalışmaları konusunda üzerinde titizlikle tartışılması gereken önerileri içeriyor.

Bu sayımızın dosya konusunu RİKKAT olarak belirledik. Mü’minlerin kaybettiklerini düşündüğümüz bir güzel hasleti gündemimize taşıyalım istedik.

Dosya Yakup Hocamızın yazısı ile açılıyor. Dosya konusunun kendisi gibi samimi bir üslupta kaleme alınan yazı ile meselenin ruhunu tebellür etmiş.

Ardından Molla Murat Hocamız Gül Şehri’nden haberler getiriyor bize, kendine özgü tarzı ile rikkat konusunu ele alıyor.

“Tek başına değilsin, rikkatli ol!” başlıklı yazısında Necmettin Irmak Hocamız, İslam cemaati bağlamında Müslüman fertlerin aralarındaki ilişkilerinde rikkatin yansımalarını değerlendiriyor.

Bilgin Bozkurt Hocamız rikkatin nesilleri arasında itina gösterilirse aktarılabilen, kesbi tarafına ışık tutmuş, “Rikkat Eğitimi” yazısıyla.

“İlim Yolunda” başlıklı yazısı ile Metin Çelebi Hocamız, kıymetli alimlerimizin söz ve hayatlarından örneklerle ilim yolunda gayretkeş insanların sahib olması gereken hassasiyetlerden ve ahlaktan bahsediyor. M.Gazi Hocamız, yazısında bir mü’minin merhamet dolu kalbi ile eşyaya ve Cenab-ı Hakk’ ın yarattığı tabiata nasıl bakıyor olması gerektiğini irdeliyor, gönlümüzü aydınlatıyor.

“Zarafet ikliminde kısa bir gezinti” başlıklı yazısında Bekir Yolcu Hocamız, Osmanlı toplumundaki incelik örneklerini bizimle paylaşıyor, güzel bir mirası.

Fatih Palit Hocamız “Kur’an’ da Rikkat” isimli yazısında, rikkat kavramı ve onula ilişkili şefkat ve re’fet kavramlarını izah ettikten sonra Kur’an-ı Kerim ve hadis-i şerifler ışığında örnekler verip açıklıyor.

Bu sayımızda M.Gazi Hocamızın bir çizimini de göreceksiniz.

Mustafa Deniz Hocamız, rikkat kavramı ile ilişkili adab-ı muaşeret kavramını efradını cami ağyarını mani biçimde izah ediyor.

“Dili korumak…” başlıklı yazısında Mehmet Bozkurt Hocamız, insan ilişkilerinden en önemli belirleyicilerden olan insanın dille ilgili tutumunu ele alıyor.

Hikmet Sönmez Hocamız “Kıyafet Adabı” başlığı ile

kıyafetle giyinme ile ilgili edinmemiz gereken hassasiyetleri hatırlatıcı bir yazı kaleme almış.

M.Murat Hocamız Kıyame Suresi’nin tefsirine bu sayı da da devam ediyor, kendisinden Allah razı olsun.

Bu sayımızda özellikle kadın gözüyle de dosya konusunun ele alınması gerektiğini düşündük, bu gaye ile hanım kardeşlerimizin kaleme aldığı yazılarını okuyacaksınız. Betül Ünsal Hanımefendi “Biliyor musun? başlıklı denemesi ile katkıda bulunuyor dosyamıza. “Kadın ve Rikkat” başlıklı yazısında Hacer Kurt Hanımefendi, hem inanmış kadınlar hem de inanmış erkekler için rikkat çerçevesinde yapıcı eleştirilerini paylaşıyor.

Merve Kahraman Öztürk Hanımefendi de, günlük hayatımızda karşılaştığımız ama belki de kanıksadığımız, duyarsızlaştığımız hastalıklarımıza dikkat çekiyor “Billurları İncitmeyiniz” başlıklı yazısıyla.

Necmettin Irmak Hocamız İmam Buhari’nin Sahihi’ndeki Kitabü’rrikak bahsinden hareketle imamlarımızdan birinin bahse nasıl yaklaştığını örnekliyor. “Profesyonel Nezaket” başlıklı yazısında Furkan Sancaklı Hocamız, öğrenilmiş yapay nezaket ile kalbin meyvesi olan nezaket arasındaki karşıtlıktan söz ediyor, iş hayatının icbar ettiği zorunlu nezaket davranışları yerine kalbimize yönelmemizi salık veriyor.

Orhan Çolak Hocamız, incelikler nasıl oluyor da hayatımızdan çekiliyorla ilgili kısa bir deneme kaleme almış “Modern Zamanlarda Rikkat” başlıklı yazısında Mehmet Akifoğlu Hocamız, günümüzde rikkatin hayatımızdaki izdüşümlerine ve yanlışlarımıza değiniyor. Tayfun İleri Hocamız dosya konumuzla ilgili kısa bir bibliyografya hazırlamış, kendisinden Allah razı olsun Ardından genç bir kardeşimizin Ayşenur Dilekoğlu nun “Rikkat” başlıklı yazısını okuyacaksınız.

Gece namazı yazısı ile Muaz Öz Hocamız ihmal ettiğimiz bir sünneti etraflıca bize yeniden hatırlatıyor.

Son olarak Metin Karabaşoğlu’ndan dosya konumuz la ilgili bir yazı iktibas ettik. “İncelikler Peygamberi” Resul-u Ekrem’ in hayatından örneklerle bizi kendimi ze çeki düzen ermeye çağırıyor.

Rikkat sayımızla birlikte dergimizin boyut ve tasarımında bir miktar değişikliğe gittik, umarım bu yönüyle de güzel bulursunuz.

Bir sonraki sayıda yeniden buluşmak ümidiyle,

es-selamu aleykum ve rahmetullah

 

 

Copyright 2018 © RAHLE DERGİSİ