Genç kalemler - RİKKAT - rahle.org

Genç kalemler - RİKKAT - rahle.org

Genç kalemler - RİKKAT


Facebookta Paylaş
Tweetle


Ayşenur Dilekoğlu

 

Rikkat, Kur’an da övülen bir mümin özelliğidir. Rikkat, cennetliklerin vasıflarındandır.

 Günümüzde, yaratılışımıza uygun olan bu ahlakı, ince düşünmeyi ne kadar yapıyoruz Allah-u Teâlâ bilir. Neslimiz kötüye ilerlemekte. Tabiî ki de değişen bu toplum ve ahlaktan en çok zara gören kişiler “kızlardır”.

Günümüzde “modernleşen İslam” yaygın olmasına rağmen bize Allah’ın hediyesi olan İslam’dan taviz vermeyen kızlarımız var. Dikkat ile davranılması gereken ve rikkat ile karar verilmesi gereken çok şey var. Müslüman kızlara düşen en zor iş bu olsa gerek.

Hangimiz konsere gitmedik? Konser? “Ne olacak ki?” “Eğlenmeğe gidiyoruz” gibi cümleler sarf ederiz. Kız-erkek bir yer içerisinde karışık olduğu için eğlencesinden vazgeçip ya da nefsinden uzak durup konser gibi organizasyonlara gitmeyen genç kızlarımız var! Pantolon? Tüm kızlar giyiyor. Sıradan bir şey artık. Eşarbından ve dininden taviz vermeyip pantolon giymeyen kızlarımız var!

Sevgili, erkek arkadaş? Genç kızlara göre artık sıradan bir şey. O kadar sıradanlaşmış ki hiç sevgili yapmamış kızlarla dalga geçiliyor. Ama kız-erkek ilişkilerine dikkat eden, flört, sevgililik, gezme-tozma vs. gibi olaylar-

dan kaçınan, edep ve hayâsına dikkat eden kızlarımız var. Artık hangimiz cilt bakımı yapmadan dışarı çıkıyoruz? Kapatıcı, eyeliner vs. kullanmak o kadar sıradanlaştı ki birden artık makyaj yapmadan dışarı çıkamaz olduk. Güzelliğinden taviz verip, başörtüsünden, türbanından taviz vermeyen kızlarımız var!

 Yaptığımız her şeyde Kur’an ahlakı ile karar verip ilerlemeliyiz. Değişen ortama göre şekillenmek yerine değişmiş olan ortamı, dinimize göre biz değiştirmeliyiz. Bizi diğer canlılardan üstün tutan zekâmız ve irademiz sayesinde ince düşünmeyle her şeyin iyisini yapı Allah’ın sevdiği bir kul olup, cennetinde kalıcı olmalıyız. Günümüzü dikkat ile inceleyip rikkat ile hareket etmeliyiz.

Copyright 2018 © RAHLE DERGİSİ