Giriş - rahle.org

Giriş - rahle.org

Giriş


Facebookta Paylaş
Tweetle

 

أَعُوذُ بِاللهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّجِيمِ , بِسْمِ اللّٰهِ الرَّحْمٰنِ الرَّح۪يمِ

 Kıymetli kardeşlerim Namaz kapak konusu ile karşınızdayız. Yazıları ile dergimize katkı veren tüm yazarlarımıza teşekkür ederiz.

Namaz temiz olmayı gerektirir. Bedenden kıyafete temiz kalmayı. Namaz hesap vermeyi gerektirir. Biraz sonra Hakkın huzuruna varacağının bilincinde olan kişinin hareketlerine dikkat etmesini. Namaz vakti planlamayı gerektirir. Dünya işlerinde boğulmamayı. Namaz cemaat demektir. Ümmet olma, yan yana durma, kardeşinin derdiyle dertlenme, ondan haberdar olma.

Yüzümüzü Kâbe’ye çeviririz ve biliriz ki, o anda dünyanın neresinde olursa olsun, namaz kılan bütün Müslümanlar, hepsi yüzlerini Kâbe’ye çevirmişlerdir; bir tek vücut gibiyizdir ve düşüncelerimizin merkezi de O’dur. Niyet ederek ne yaptığımızı hatırlatırız kendimize. Önce ayaktayız kıyam ve kıraat makamında. Bunu yaparken, okuduğumuz kelâmın, insana hayatta dimdik ayakta kalması, sebat etmesi için verilen Allah kelâmı olduğu bilinci içindeyizdir. Sonra ‘Allahü ekber’ deriz: bununla. Allah’tan başka kulluk etmeye değer başka hiç kimsenin, hiçbir şeyin olmadığını dile getirir ve bunun apaçık bir gerçek olduğunu bir daha duyar ve bu gerçeğe bir daha tanıklık ederiz. Sonra o her şeyden yüce olan Allah’a duyduğumuz saygıyı, bu yüceliğin önünde eğilerek gösterir, O’nun gücünü, celâl ve azametini övgüyle anarız. Acziyetimizin farkındalığı ile alınlarımızın üzerine coşkuyla yere kapanırız. Sonra alınlarımızı yerden kaldırır ve oturup, günahlarımızı bağışlaması, bizi rahmetiyle doğru yola yöneltmesi, bizi sağlık ve rızkla nimetlendirmesi için dua ederiz, onun haberini bize ulaştıran Muhammed (s.a.)’e, ondan önceki peygamberlere, bize, kendimize ve doğru yolu izleyen herkese Allah’ın selâm ve rahmetini dileriz.

Copyright 2018 © RAHLE DERGİSİ