Giriş - rahle.org

Giriş - rahle.org

Giriş


Facebookta Paylaş
Tweetle

السلام عليكم ورحمة الله وبركاته

Kıymetli kardeşlerim yeni sayımızla karşınızdayız. Dergimizin hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederiz. Allah razı olsun.

Sorumluluklarımızın bilincinde miyiz? Allah’u Teâlâ’nın bizlere akıl, kitap ve peygamber vermesinin cehalet mazeretini boşa çıkardığının?

Yediklerimizden, içtiklerimizden, kişisel temizliğimizden, sıkı giyinmeyip hasta olmaktan hesaba çekileceğimizin?

Anne babalarımızdan, eş ve çocuklarımızdan, kardeşlerimizden… Onların her halini, her derdini bilmekten. Onların helal isteklerini karşılamaktan, dini beraber yaşamaktan.

Selam vermekten, selam almaktan, hasta ziyaretinden, cenaze taziyesinden, düğün davetinden… Sosyal ilişkilerimizden hesap vereceğiz.

Cemaatimizin her bir ferdinden, biriminden de sorumluyuz. Programlara geç kalmamaktan, işimizi en güzel yapmaktan…

Komşularımızdan hesaba çekileceğiz. Tebliğden, emr-i bil maruf ve nehy-i anil münkerden. Güler yüzümüzden, hoş sohbetimizden, eminliğimizden, sadıklığımızdan…

İşimizden sorumluyuz. Faizden, helal-haram sınırlarına riayet etmekten, ödemelerimizi aksatmamaktan, uygun-adil ücretten…

Hele yöneticiler, idareciler, sorumluluk sahipleri. Her hangi bir yoldaki ufacık bir çukurun hesabı sorulacak, aç yatmış her bir kişinin hesabı görülecek, mağdur edilmiş her kadın ve çocuk velisiyle beraber yöneticiden de sorulacak. Her kuruş önlerine getirilecek. Hem nerden buldun? Hem nereye harcadın? Yolda kalmış her yolcunun, minibüslerde otobüslerde rahatsız edilmiş her kişinin hakkı idarecilerin omuzlarında.

Ali Şeriati’ye atfedilen bir söz var: Sorumluluk, gücün değil, doğrudan doğruya bilincin doğurduğu, bilginin doğurduğu bir gerçektir, bir haldir.

Kediden, köpekten, çiçekten, böcekten… Çöpünden bile sorumlusun kardeşim. Seçtiğin arkadaşlarından, dilinden, elinden, gözünden, kulağından…

Hesabını veremeyeceğimiz, Allah’a karşı bir mazeretimizin olmadığı her durumdan uzak kalabilmemiz duası ile kalasınız.

Copyright 2018 © RAHLE DERGİSİ