MUKADDİME - rahle.org

MUKADDİME - rahle.org

MUKADDİME


Facebookta Paylaş
Tweetle


Bismillâh.

Elhamdülillâh.

Es-salâtu ve’s-selâmu alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihi ve ashabihi ecma’în.

Aralık 2010 akşamı, Rasulullah’ın (as) Mekke’den Medine’ye hicretini başlangıç alan kamerî takvimin başlangıç yıldönümü idi. İlk defa Hz. Ali’nin (ra) önerisi üzerine Halife Ömer b. Hattab’ın (ra) Miladî 622 yılına denk düşen

Hicret hadisesini İslâm tarihinin resmi takvim başlangıcı kabul etmesi ile başlayan süreçten bu güne tam olarak 1432 sene geçti.

Dergiyi çıkarmaya hazırlandığımız şu sıralarda doğrusu böyle bir anekdotu ifade etmeden geçmek istemedik. Hicrî yıl başının bizim için anlamı, hayatımızda yeni bir hesap sayfasının açılmasından başka, geçmişte kalan sayfaların muhasebesini yapmak ve ileriye yönelik yeni hedefler belirlemek olduğunu düşünüyoruz. Bu vesileyle Abdülhamit Kahraman Hoca’nın yeni yıl önerileri üzerine bizimle paylaştığı bir yazıyı da derginin sonlarına doğru koyduk.

Bu sayımızın kapak konusu: USÛL.

Çok defa belli bir yöntem, metod ve uygulama şekli olarak da kullanılan usûl kavramı aslında olabildiğine geniş bir manayı içerir. Biz Müslümanlar için yaptığımız her işte ve attığımız her adımda usûle olan ihtiyacımız hissedilir düzeydedir. Bu anlamda tarih içersinde pek çok ilmî sahada -tefsir, fıkıh ve hadis başta olmak üzere usûle dair eserler kaleme alınmış, kaynakları ele alış tarzındaki farklılıklar dolayısıyla pek çok ekôl doğmuştur.

Kapak yazıları ve söyleşilerimiz bu minval üzere usûlün önemi ve hayatımızdaki yerine dair bir kaç hatırlatmada bulunuyor. Necmettin Irmak Hoca’nın Müslümanca Düşünme Üzerine Bir Usûl Denemesi ve Ebubekir Sifil Hoca ile yaptığımız söyleşiyi burada ayrıca vurgulamak isteriz. Yine Rahle Dergisi Yayın Koordinatörü Abdullah Eğilmez ile gerçekleştirdiğimiz bir de Hasbihal var. İnşaallah diğer makale ve araştırmalarla birlikte istifade edebileceğiniz bir dergi sunabilmişizdir sizlere…

Bir sonraki “AİLE” kapak konulu sayımızla buluşmak üzere, Allah’a emanet olunuz.

Es-selâmu aleykum ve rahmetullah…

Emre İLSEVER

 editor@rahle.org

 

editörden.

 

Copyright 2018 © RAHLE DERGİSİ