MUKADDİME - rahle.org

MUKADDİME - rahle.org

MUKADDİME


Facebookta Paylaş
Tweetle


Dergiden ..

Bismillâh. Elhamdülillâh.

Es-salâtu ve’s-selâmu alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihi ve ashabihi ecma’în.

Geçtiğimiz 2011 senesi İslam Dünyası için büyük izler bıraktı:

 İlk aylarda Tunus’ta başlayan ve hemen akabinde diğer Arap ülkelerini de etkileyen

halk ayaklanmaları her geçen zaman diliminde katlanarak büyüdü. Nihayetinde Tunus, Libya ve Mısır’da baştaki diktatörler birer birer devrildiler. Suriye, Bahreyn ve Yemen’de ise muhaliflerin direnişi halen devam ediyor.

Fas Krallığı “Arap Baharı” olarak adlandırılan bu durumdan etkilenmemek için sivilleşmenin önünü açan bir “yumuşak geçiş” gerçekleştirdi. Bu amaçla Anayasayı değiştirdi. Ardından seçimlere gitti. Seçimlerden İslâmî oluşumlardan birini temsil eden Adalet ve Kalkınma Partisi başarıyla çıktı ve hükümeti kurma görevini üstlendi.

Afrika'nın en büyük ülkesi olan Sudan, emperyalizmin oyunlarıyla ikiye bölündü ve Güney Sudan adında yeni bir devlet kuruldu. Sudan'ın bir diğer sorunu Darfur'da barış için girişimlerde bulunuldu. Ancak kesin çözüme varılamadı.

11 Eylül saldırılarından sorumlu tutulan El-Kaide lideri Usame bin Ladin, ABD’li askerler tarafından özel bir operasyonla evinde şehit edildi.

ABD'nin 2 milyon insanın hayatını kaybetmesine ve milyonlarcasının dul, yetim, evsiz ve sakat kalmasına sebep olan 9 yıllık Irak işgali fiilî olarak sona erdirildi. Ancak siyasi işgali halen devam ediyor gözükmekte...

Afganistan’daki mücadeleye destek vermek amacıyla Türkiye’den yola çıkan 21 genç, Amerikan yapımı insansız hava araçları tarafından bombalanarak şehit edildi. Şehit edilenler arasında Mücahid Yağcı da vardı.

Müslüman coğrafyalarda yaşanan bu sıcak gelişmeler, nihayetinde bizlerin Orta Doğu üzerine eğilmemizi ve bu konuya dikkat çekmemizi gerektirdi. Nihayetinde kapak konusu olarak Orta Doğu’yu ele aldık. İlk iki yazı, kısa değinilerden oluşan ve kısmen birbirini tamamlayan tarih içerikli birer çalışmadan oluşuyor. Üçüncü yazı Necmettin Irmak hocamızın “Arap Baharı” sonrası Müslümanların zihin dünyasındaki rağbetini arttıran demokrasi düşüncesi üzerine yaptığı tenkitleri içeriyor. Ardından gelen yazıda ise, Filistin diyarında kadın mücadelecilerin örneklik teşkil eden hayatlarından birer kesit sunuluyor.

Dergide, kapak yazılarından başka düşünce, deneme, kitap tanıtımı ve örnek dua metni gibi başka yazılara da yer verdik. Önümüzdeki dönem “TA’LİM—TERBİYE” konusunu kapağa taşıyacağız inşaallah. Dilerseniz bize mail yoluyla ulaşabilir ve makale gönderebilirsiniz.

Es-selâmu aleykum ve rahmetullah…

Emre İLSEVER

 

Copyright 2018 © RAHLE DERGİSİ