KUR’AN’DAN DİNAMİKLERİMİZ - rahle.org

KUR’AN’DAN DİNAMİKLERİMİZ - rahle.org

KUR’AN’DAN DİNAMİKLERİMİZ


Facebookta Paylaş
Tweetle

Isra, 17/109. Çeneleri üstüne kapanıp ağlıyorlar ve (Kuran) onların huşu (say­gı dolu korku) larını arttırıyor.

Kehf, 18/23-24. Ve hiçbir şey hakkında, "Ben bu işi yarın mutlaka yapacağım.” deme; (bunu) ancak "Eğer Allah dilerse" (sözüyle birlikte söyle). Ve bunu unutursan (hatırladığın zaman) Rabbini anarak de ki: "Umarım ki Rabbim beni doğru olana bundan daha yakın olan bir ilgi ve duyarlık düzeyine eriştirir."

Meryem, 19/59. Sonra onların arkasından öyle kuşaklar türedi ki, namaz (kıl­ma duyarlığın)ı kaybettiler ve şehvetlerine kapılıp uydular. Böylece bunlar azgınlıklarının cezasıyla karşılaşacaklardır.

Meryem, 19/96. İnanıp faydalı işler yapanlar için Rahman, (gönüllerde) bir sev­gi yaratacak (onları herkese sevdirecek) tir.

Taha, 20/124. Ama kim ki beni anmaktan yüz çevirirse, bilsin ki, onun dar bir hayat alanı olacaktır; ve kıyamet günü onu kör olarak kaldıracağız.

Taha, 20/132. Hem ehline de namaz ile emret, hem de kendin ona sabır ile devam eyle. Biz senden bir rızık istemiyoruz, biz seni rızıklandırıyoruz ve akıbet takvanındır.

Enbiya, 21/35. Her nefis ölümü tadıcıdır. Biz sizi, şerle de, hayırla da deneye­rek imtihan etmekteyiz ve siz bize döndürüleceksiniz.

Hac, 22/1-4. Ey insanlar! Rabbinize karşı sorumluluk bilinci taşıyın; çünkü, son saatin sarsıntısı, gerçekten korkunç olacak O (saate) ulaştığınız gün, emziren her kadın emzirdiği çocuğu unutur giden bir gebe kadın(vaktinden önce) yükünü bı­rakır ve insanlar sarhoş olmadıkları halde sana sarhoşlarmış gibi gözükürler; ama yine de, Allah’ın azabı(nı gördükleri zaman duyacakları dehşet çok daha) zorlu olacaktır. Hal böyleyken yine de nice insan, herhangi bir bilgiye sahip olmaksızın Allah hakkında tartışmakta ve (bu yolda) baş kaldıran her türlü şeytani gücün pe­şine takılmaktadır o şeytani güçler ki, kendilerine yönelen kimseleri yoldan çıkarmaya ve onları kavurucu azaba sürüklemeye memur edilmişlerdir.

 

Hac, 22/35. (Ve müjdele o itaat eden tevazu sahibi kullan)ki Allah anıldığı va­kit kalpleri oynar ve kendilerine isabet edene sabırlı ve namaza devamdırlar ve kısmet ettiğimiz şeylerden infak da ederler.Nur, 24/37. (Öyle) adamlar ki, ne ticaret ne de alış veriş onları Allah’ı zikret­mekten, dosdoğru namazı kılmaktan ve zekatı vermekten "tutkuya kaptırıp alı­koymaz”; onlar, kalplerin ve gözlerin inkılaba uğrayacağı (dehşetten allak bullak olacağı) günden korkarlar.

Copyright 2018 © RAHLE DERGİSİ