ÖN SÖZ - rahle.org

ÖN SÖZ - rahle.org

ÖN SÖZ


Facebookta Paylaş
TweetleYayın hayatına yeni başlayan dergimiz Rahle, adından da anlaşılacağı gibi eğitim ağırlıklı bir çizgi takip edecektir. Eğitimi de edep ağırlıklı bir minvalde sürdürmeyi deneyecektir.

Girdim ilim meclisine, eyledim ilim talep / ilim ta geride kaldı, illa edep, illa edep

düsturunu derginin bütün yazılarında gerçekleştirmeye çalışmak başlıca gayemiz olacaktır. Çünkü biz eğitimi bir terbiye işi olarak değil tamamen birte'dib (edeplendirme) işi olarak görmekteyiz.

Rahle hepimizin bildiği gibi eski eğitim geleneğinde vazgeçilmez bir eğitim öğretim aracıydı. Bir tarafında öğretmen, diğer tarafında öğrencinin yer aldığı sade, basit, gösterişsiz, her yere kolayca taşınabilir özellikleri vardır rahlenin, işte tüm bu özellikleri göz önünde bulundurarak genç arkadaşlarla geleneği de içeren, ondan istifade etmeye çalışan, bugünün meselelerine ışık tutma gayreti içinde bir dergi çıkartmayı arzuladık. Derginin yazar kadrosunda olan arkadaşlar rahlenin bir tarafındaki anlatıcı, derginin okuyucu kesimi ise rahlenin diğer tarafındaki dinleyici gibi tahayyül edilebilir.

Peygamber efendimizin hadis-i şeriflerinde buyurdukları gibi, ya öğreten, ya öğrenen, ya dinleyen, ya da bunlardan birini seven olmak lazım. Aksi takdirde yine nebevi uyarının devamında gelen helakte olanlar zümresine dahil olmak söz konusudur ki bu hususta ümmetin ne kadar titiz \e hassas olduğu cümlenin ma’lumudur.

Türkiye gibi bir ülkede dergi çıkartmak -dergiyi çıkartmak tabi ki kolay ama onu devam ettirebilmek, istikamet üzere olmak, istikrar içinde bulunmak- gerçekten de zorlu ve yorucu. Diğer ülkelerde daha mı kolay? Bilmiyoruz. Çevremizdeki dergi faaliyetlerine baktığımızda gördüklerimizdir bize bunu söyleten.

Etrafımızdaki bu olumsuzluklar bizi hayırlardan aiıkoymamalı diyerek çıktık yola. Bu konuda okuyucularımıza güveniyoruz da demiyoruz. Çünkü söylenenlerde etkiyi yaratacak olan bizzat Allah'tır. Bize düşen gücümüz yettiğince hakikati anlatmaktır. Zira hakikat daima yemişini veren bir ulu ağaç gibidir, her asır her nesil ondan istifade eder. O ağaç hiçbir zaman yok olmaz. Sadece çağdan çağa belki yıldan yıla bahçıvanları değişir. Biz kendimizi o bahçıvanlardan olmaya çalışanlar olarak görelim. Ağaç Allah'ın, su Allah’ın, toprak Allah'ın, hava Allah'ın, bahçıvan Allah’ın. Her şeyin maliki Allah'ın mülkünde siz okuyucular da biz yazıcılar da bahçıvanlık mesleğimizle gurur duyalım.

Rahlemizin başına şöyle bir diz çökelim ve başlayalım bahçıvanlık mesleğinin inceliklerini öğrenmeye. Hadi Allah zihin açıklığı versin. Vira bismillah.

RAHLE


Copyright 2018 © RAHLE DERGİSİ