10. Yıl - 40. Sayımız ve Namaz - rahle.org

10. Yıl - 40. Sayımız ve Namaz - rahle.org

10. Yıl - 40. Sayımız ve Namaz


Facebookta Paylaş
Tweetle


Bismillâh. Elhamdülillâh. Es-salâtu ve’s-selâmu alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihi ve ashabihi ecma’în.

 

Unuttuğumuz Bir Haslet: “EDEP” başlıklı 2000 yılının Kasım ayında çıkarttığımız ilk Rahle Bülteninden bu yana tam 10 sene geçmiş; İnsan Eğitim  Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği bünyesinde çalışmalarımızı sürdürdüğümüz yeni yayın dönemiyle birlikte 16. ve toplamda da 40. sayıya ulaşmış  bulunmaktayız...

Allah-u Teâlâ’ya Zâtını methettiği şekliyle hamd-u senalar olsun;  insanların ayaklarını sabit kılmakta zorlandığı,  hak ile batılın birbirine karıştığı “Modernizm / Demokrasi Çağı”nda bütün bu etkilere karşın dergimiz “İslâm Eğitim Merkezli” anlayışı ile  “Takva Toplumu” oluşturmaya yönelik vurgusuna sebatı  sürdürmektedir . 

Başta kendi insanımızı ilmî bir edeb ile yetiştirmeyi ve onun için modern cahiliyeye karşı imanını savunabileceği bilinç kapıları açmayı hedefleyen yayın kurulumuz, tüm azmiyle ilk gündeki muhabbet üzere yoluna devam etmektedir.

Samimiyetinize inandığımız değerli okuyucularımızın geçen süre zarfınca dergimize destekleri ve ilgisi için teşekkürü bir borç olarak görüyoruz; Rabbimiz (cc) Adn cennetlerine girmemizi nasip eylesin…

Söyleyecek ve paylaşacak bir şeyleri olan herkes; dergimizin giriş sayfasında belirttiğimiz iletişim kanallarıyla bize ulaşabilir ve yayınımız hakkında tavsiye, tebrik, eleştiri ve katkılarını bizimle paylaşabilir.

Bu sayımızın kapak konusu: NAMAZ.

Dilimize Osmanlı’dan, ona da Farsça’dan geçen kelimenin Arapça karşılığı olan  “salât”; beli eğip kırmak suretiyle, bedenin tamamı hareket ettirilerek yapılan bir tapınma ve niyaz eylemidir. Biz Müslümanlar için salâtın (namazın) ifade ettiği asıl anlam ise; fiilî bir dua, eyleme dönüşmüş bir tevhid, Allah’ın huzurunda huşû dolu bir boyun eğiş ve şeytanın dostlarına karşı bir kıyamdır. 

İslâm mücahidinin diliyle; Allah’ı tekbir ederken Tağut’u tekfir etmek, Rabbimizin  “â’lâ” (yüce) ve “azim” (büyük) ismini eğilerek ve yere kapanarak tekrar etmek sure- tiyle O’na bağlılığımızı ifade ederken, kendisinden korkulması ve emrine râm olunmasını isteyen sahte ilahlara karşı cihad ilân etmek için konulmuş ilahî bir farîzadır.

MUKADDİME

editörden.

 

Copyright 2018 © RAHLE DERGİSİ