AKLIMIZA DÜŞEN - rahle.org

AKLIMIZA DÜŞEN - rahle.org

AKLIMIZA DÜŞEN


Facebookta Paylaş
Tweetle


 

Günlerden bir gün, zengin bir baba oğlunu köye götürdü. Bu yolculuğun tek amacı vardı; insanların ne kadar fakir olabileceğini oğluna göstermek.

Çok fakir bir ailenin çiftliğinde birkaç gün geçirdiler.

Yolculuktan döndüklerinde baba oğluna sordu:

-İnsanların ne kadar fakir olabileceklerini gördün mü?

-Evet!

-Ne öğrendin peki?

Oğlu cevap verdi:

-Şunu gördüm: Bizim, evde bir köpeğimiz var, onlarınsa dört. Bizim, bahçenin ortasına kadar uzanan bir havuzumuz var, onlarınsa sonu olmayan bir dereleri. Bizim bahçemizde ithal lambalar var, onlarınsa yıldızları. Bizim görüş alanımız ön avluya kadar, onlarsa bütün bir ufku görüyorlar. Teşekkürler baba, ne kadar fakir olduğumuzu gösterdiğin için!

PAYIMIZA DÜŞEN

"Bilin ki; bu dünya hayatı, sadece bir oyundan, geçici bir eğlence, ve güzel bir öğretiden, birbirinizle büyüklük yarışı ve daha çok servet ve çocuk sahibi olma hırsından ibarettir. Bunun misali şöyledir; Bir yağmurun yeşerttiği nebat ki çiftçi­lerin hoşuna gider; ama sonra kurur ve sen onun sarardığını görürsün; sonunda toprak haline gelir. Ama ahiretde insanın durumu ile ilgili olarak Şiddetli azap da, Allah'dan bir bağışlanma ve hoşnutluk da var. Dünya hayatı ise kendini kandırmanın zevkine varmaktan başka bir şey değildir"

(57/Hadid-20)    

Copyright 2018 © RAHLE DERGİSİ