Gençlere Sorduk - rahle.org

Gençlere Sorduk - rahle.org

Gençlere Sorduk


Facebookta Paylaş
Tweetle

 

 

Günümüz gençliğinin en önemli ahlaki sorunu nedir?

 Günümüz gençliğinin en önemli ahlaki sorunu, büyüklerinin

sözlerini dinlememektir.

 Kadınların erkeklere erkeklerin de kadınlara benzemesidir.

 Küfürlü konuşma.

 Namaz kılmama.

 Modaya bağlı tesettür anlayışı

 

Sosyal medyanın doğru amaçlarla kullanıldığını düşünüyor musun, sosyal medyada var olmak müslümanca  yaşamamıza katkı sağlıyor mu? 

 Maalesef, günümüz gençlerinin büyük bir çoğunluğu, sosyal  medyayı doğru amaçlar uğrunda kullanmamaktadır. Çünkü  Facebook, Twitter ve İnstagram gibi sosyal medya sitelerine  sadece eğlence amaçlı ve normalden fazla baktıkları için,  derslerinden geri kalıyor ve hatta dış ortamdan bağlarını  kopararak, asosyalleşiyorlar.

 Sosyal medyada yer almamız bizleri klavye mücahitliğine  sevketmemeli.

 Mahremiyet sınırlarına dikkat edilmiyor.

 Kişi sosyal medyasa imamları hocaları takip ediyor olabilir ya

da magazin gibi gereksiz şeyler takip ediyor olabilir.

Müslüman anne-babaların gençlere  yaklaşırken en büyük hataları nelerdir? 

 Anne ve babaların, gençlere yaklaşırken  yaptığı en büyük hatası; dersleri sürekli  birlikte yapmalarıdır. Çünkü bunun sonucunda o genç, ilerde derslerini tek  başına yapamayacak ve ebeveynlerine  bağımlı hale gelecektir.

 Anne ve babaların çocukları çok sıkmaları.

 Kendi gençliklerinde yaşadıkları ve yaptıkları hataları bizim de yapacağımızı sanıp bizi bazı şeylerden yoksun bırakmaları.

 Bazen kendilerini bizim yerimize koymuyolar ve hemen kendi dedikleri olsun  istiyorlar. Bizi dinleyip anlamaya çalışmıyorlar.

 Çocuklarının da, kendileri gibi, hata yapabileceğini unutmaları veya tam tersi  olarak çok gevşek davranmaları. Bu konuda Müslüman gibi yani vasat olmaları  lazım.

 

Batı dünyasının Müslümanları karalamak için kullandığı ve adını terör  olarak nitelendirdiği eylemler hakkında ne düşünüyorsun?

 Batı dünyasının İslam’ a olan sempatisini  azaltmak, Batı’ nın İslamlaşmasını engellemek.

 İslam’ ı karalamak, müslümanları zor  durumda bırakmak, müslümanların imanını zayıflatmak amacıyla yaptıklarını  düşünüyorum.

 Bunların belirli bir bölümü kıyama kalkmış müslümanların cihadi hareketlerdir.  Ancak günümüzde dini konuda yetersiz  insanların dış mihrakların yerleştirdiği

bazı insanlar tarafından kullanılması ile  farklı bir İslam imajı oluşturulmaya çalışılıyor. Buna müsaade etmemeliyiz.

 

Türkiye ve dünyada, örnek aldığınız,  sevdiğiniz ve takip ettiğiniz kişilerden birkaç örmek verir misiniz? Sebeplerinin söyler misiniz?

 Peygamberimiz.

 Nurettin Yıldız; herkese hitab ediyor, gençleri konu alması ve akıcı konuşması  doyayısıyla. Kur’ an, sünnet, icma, kıyas  yollarını kullanarak çağın sorunları müslümanca çözümler üretmesi dolayısıyla.

 Furkan Doğan

 Muhammed Emin Yıldırım   Metin Yüksel

 Necmettin Irmak

 Muhammed Biltaci

 Mustafa Doğan

 Ömer Kaya

 

 

Copyright 2018 © RAHLE DERGİSİ