Mukaddime: Mücadele - rahle.org

Mukaddime: Mücadele - rahle.org

Mukaddime: Mücadele


Facebookta Paylaş
Tweetle

Abdullah Eğilmez

İnsanın çevresinde olana karşı verdiği tepki kişiliğinin yansımasıdır. Kişiliğinizi, mizacınızı ise hayata bakışınız şekillendirir. Bu cümlenin tersi de doğrudur. Hayatı nasıl okursanız haliniz de öylecedir.

Hayatı akan bir su, kendinizi de suyun üzerindeki bir gül yaprağı gibi görebilirsiniz. Su nereye akarsa siz de o tarafa gidersiniz. Özünüzden kopmuşsunuz dur, geri dönüşünüz yoktur, istikametinize yön verecek gücünüz de yoktur. Sadece akışa uyarsınız.

Hayatı akan bir su, kendinizi de suyun üzerindeki gülün bir dikeni, çöpü gibi görebilirsiniz. Su nereye akarsa siz de o tarafa gidersiniz. Özünüzden kopmuşsunuzdur, geri dönüşünüz yoktur, istikametinize yön verecek gücünüz de. Sadece akışa uyarsınız. Suya bakanların sizi orada görmek istemeyeceğini bilirsiniz.

Sizi ayıklamak isteyeceklerdir, zira hayatın atığısınızdır siz. Yine de bazen onlar takılır size, sizi zorda bırakır, kendilerine de zarar verirler, bazen de siz hırçınca onlara zarar verirsiniz kendi boyunuzca. Ne ki yine de hayat akmaktadır sizden özge.

Hayatı akan bir su, kendinizi de suyun üzerindeki bir gül goncası gibi de görebilirsiniz. Su nereye akarsa siz de o tarafa gidersiniz. Özünüzden kopmuşsunuzdur, geri dönüşünüz yoktur, istikametinize yön verecek gücünüz de. Sadece akışa uyarsınız. Üstelik sudan ayrılmak da istemezsiniz, zira toprak anadan sizi besleyecek kökleriniz yoktur artık, suyun içinde kaldığınız sürece olabilecek en uzun ömrünüzü yaşarsınız. Yaşadığınız, kendinizde olduğunuz sürece de hayata verebileceğiniz en güzel şeyleri, kokunuzu sunmaya devam edersiniz. Ne ki yine de hayat akmaktadır sizden içre.

...

Farklı tahayyüller / anlayışlar farklı düşünüşler, farklı fenomenler çıkarır.

Adı konulmuş her bir tahayyül herhangi bir aşkın varlığı kelimelerle daralır ve bütünlüğü ifadeden acizdir. Ne var ki ortak bir dil oluşturma derdi ile yazılan yazılarımızda da hayata karşı bir bakış modelinden hareketle hassasiyetlerimiz, değerlerimiz paylaşılacaktır.

Allah'a karşı kulluğumuzun sorumluluk bilinci temeline oturtulması gerekliliğinden hareketle dergimizin bu sayısında kulluğumuzun mücadele boyutunu ele aldık. Mücadelesiz bir hayat insanlık onurunu taşıyamayan bir hayattır, bu cihetiyle kıymet yüklenemeyen bir hayattır. Mücadele sürdürülebildiği ölçüde birey toplum içinde vardır, dünyada vardır, alemde vardır. Bu insan Müslüman ise ahrette de vardır.

Müslümanlar varsa mücadele de vardır. Mücadele Allah’a kulluk mücadelesidir, Muhammed Ümmetinin ihyası mücadelesidir, İslam Cemaatinin inşası mücadelesidir, Müslüman Kardeşlerin ikamesi mücadelesidir.  

Selam ile...

 

Copyright 2018 © RAHLE DERGİSİ