MUKADDİME - rahle.org

MUKADDİME - rahle.org

MUKADDİME


Facebookta Paylaş
Tweetle


 

Bismillah.

Müslüman Kardeşler,

Yaşadığımız çağ türlü sıkıntılarla üzerimize geliyor, ahlaksızlık diz boyu, sermayeyi elinde tutanlar tüm insanlığın özgürce yaşam alanını daraltarak dünyayı cendereye alıyor, insanlar kendileri gibi bir beşer olanlara kulluk eder boyuta gelmişler, sokaklar güvenilir değil, yarınımızdan ümit beklemek saf dillilik oluyor. Oysa insana yoktan hayat lütfeden rabbimizin adil dinini gereği gibi yaşasak, tüm insanlığın hem dünya ve hem de ahret hayatı mutluluk ve huzur içerisinde geçer.

Bu düşünceleri doğrulamamak mümkün değil. Aynı tasviri farklı kelimelerle de yapabilirsiniz. Bir yönüyle muhteva değişmedikten sonra fark etmez denilebilir. Diğer yandan sizin aynı olayı nasıl gördüğünüz aslında muhtevayı değiştiriyor. Yani bardağın yarısı dolu mu? Yoksa yarısı boş mu?

Biz olanları algılar ve ifadelendirirken, yukarıdaki paragraftaki gibi gayr-i İslami öğelerin hayatı fesada uğratmasından hareketle İslam’ın bir kurtuluş olduğunu belgeleme tarzından ziyade, İslam’ın bizim kaderimiz olduğu, bizim kulluğumuzun yaşantımızı şekillendirdiği düşüncesinden hareket etmeyi tercih ediyoruz. Ötekinin değili olanlar, çoğunlukla kendi olamayacaklarından kimlik ve varlık sancısı çekmeye mahkumdurlar.

Biz nefsimize hoş da gelse, sıkıntı da verse İslam’ı kendi güzelliğiyle yaşamayı fıtratımızın bir gerçeği olarak algılıyoruz. Fıtratımızı yaşamamız, kendi varoluşumuzla İslam’ı aynileştirmemiz, yani kimliğimiz ifadelendirildiğinde “ahlakı ve yaşantısıyla Allah adamı” olarak algılanır olmamızı önemsiyoruz. Kainatta Allah’ın yarattığı tüm varlığın, onun huzurunda bize bu şekilde şahitliği önemli çünkü.

Bu gerçekten hareketle bu sayımızda kimliğimizin unsurlarının başında gelen Kur’an’a yöneliyoruz. Kur’an bizim hayat kaynağımız, Rabb’imizle iletişim noktamız. Kimliğimizin kodlarını, detaylarını ondan öğreniyoruz. Bizim için neyin iyi, neyin kötü olduğunu, nasıl davranır yada düşünürsek hasbi kul, harbi ümmet olacağımızı yada kulluk gereklerinden ve Allah adamı olmaktan kopacağımızı da onda buluyoruz.

Kur’an’a yöneliyor ve Müslüman Kardeşler olmanın gereğinin ne olduğunu, nasıl öğrenebileceğimizi okuyoruz bu sayımızda.

Selam Müslüman’ca Kardeş olanlara olsun.

 

Copyright 2018 © RAHLE DERGİSİ