MİLLİYETÇİLİK - rahle.org

MİLLİYETÇİLİK - rahle.org

MİLLİYETÇİLİK


Facebookta Paylaş
Tweetle


Bazı kavramlar vardır, insanlık tarihi boyunca sürekli var olmuştur ve her dönem kendinden bahsettirmiştir fikir insanlarına. Gerek taşıdığı yoğun ve geniş anlam, gerekse doğruluğu veya yanlışlığı hususunda tartışma konusu olması sebebiyle hakkında çokça yazılıp konuşulmuştur. İşte “milliyetçilik” de böyle bir kavramdır. Kim bilir, biz Müslümanları dahi evvelemirden beridir meşgul etmesi bundandır.

Kısa bir tanımlamayla milliyetçilik, kişinin kendi milletini sevmesi ve tarafgirliğini yapmasıdır. Bu yönüyle kavramın İslam’daki karşılığı, Resulullah’ın “her türlüsü ayaklarımın altındadır” dediği asabiyetin bir alt grubunu teşkil eder. Dolayısıyla, nazarımızda kabul görmesi zor bir ameliyedir. Onun, modern bir düşünce akımı olarak Batı’da çıkmasının ardından, masumlaştırılması bizce tehlikeli bir durum arz etmektedir. İşin doğrusu, Müslümanın milleti, onun dinini özgürce ve beraberce yaşayabileceği tek bir İslam milletidir; bunun haricindeki milletler, parça parça yahut topluca, cahiliye milleti sınıfına girecektir. Ve ayette ifade edildiği gibi; “cahiliyeden ancak yüz çevrilir.”

Kısaca,

Bu sayımızda, ağırlıklı olarak modernizm ve milliyetçilik konulu makalelere yer verdik. Böylece bir önceki sayımızda yayınlama fırsatı bulamadığımız kapak yazılarını yine bu sayımızda tamamlamış olduk.

M. Murat hocamızın tefsir serisi, uzun bir aradan sonra yeniden başlamıştır, inşallah devamı da bekliyoruz.

Yine bu sayımızda ahlak, esmau’l-hüsna, psikoloji ve tarih ile ilgili diğer yazı serilerimiz kaldığı yerden devam etmektedir.

Ebubekir Armağan kardeşimizin başkanlığını yürüttüğü uluslararası çocuklar vakfındaki çalışmalarına yer verdiği yazıyı ayrıca okumanızı tavsiye ederiz.

Rabbimiz bizleri genişliği yerler ve gökler kadar olan cennetlerinde buluştursun.

NEBEVÎ HAREKET METODU kapak konulu bir sonraki sayımızda görüşmek duasıyla, ALLAH’a emanet olun.

es-selamu aleykum ve rahmetullahi

Y. Emre KIRMIZILI

 

Copyright 2018 © RAHLE DERGİSİ