Mukaddime - rahle.org

Mukaddime - rahle.org

Mukaddime


Facebookta Paylaş
Tweetle

MUKADDİME

 

 

Bismillâh. Elhamdülillâh. Es-salâtu ve’s-selâmu alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âlihi ve ashabihi ecma’în.

 

Unuttuğumuz Bir Haslet: “EDEP” başlıklı 2000 yılının Kasım ayında çıkarttığımız ilk Rahle Bülteninden bu yana tam 10 sene geçmiş; İnsan Eğitim Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Derneği bünyesinde çalışmalarımızı sürdürdüğümüz yeni yayın dönemiyle birlikte 16. ve toplamda da 40. sayıya ulaşmış bulunmaktayız...

Allah-u Teâlâ’ya Zâtını methettiği şekliyle hamd-u senalar olsun;  insanların ayaklarını sabit kılmakta zorlandığı,  hak ile batılın birbirine karıştığı “Modernizm / Demokrasi Çağı”nda bütün bu etkilere karşın dergimiz “İslâm Eğitim Merkezli” anlayışı ile “Takva Toplumu” oluşturmaya yönelik vurgusuna sebatı  sürdürmektedir .

Başta kendi insanımızı ilmî bir edeb ile yetiştirmeyi ve onun için modern cahiliyeye karşı imanını savunabileceği bilinç kapıları açmayı hedefleyen yayın kurulumuz, tüm azmiyle ilk gündeki muhabbet üzere yoluna devam etmektedir.

Samimiyetinize inandığımız değerli okuyucularımızın geçen süre zarfınca dergimize destekleri ve ilgisi için teşekkürü bir borç olarak görüyoruz; Rabbimiz (cc) Adn cennetlerine girmemizi nasip eylesin…

Söyleyecek ve paylaşacak bir şeyleri olan herkes; dergimizin giriş sayfasında belirttiğimiz iletişim kanallarıyla bize ulaşabilir ve yayınımız hakkında tavsiye, tebrik, eleştiri ve katkılarını bizimle paylaşabilir.

Bu sayımızın kapak konusu: NAMAZ.

Dilimize Osmanlı’dan, ona da Farsça’dan geçen kelimenin Arapça karşılığı olan “salât”; beli eğip kırmak suretiyle, bedenin tamamı hareket ettirilerek yapılan bir tapınma ve niyaz eylemidir. Biz Müslümanlar için salâtın (namazın) ifade ettiği asıl anlam ise; fiilî bir dua, eyleme dönüşmüş bir tevhid, Allah’ın huzurunda huşû dolu bir boyun eğiş ve şeytanın dostlarına karşı bir kıyamdır.

İslâm mücahidinin diliyle; Allah’ı tekbir ederken Tağut’u tekfir etmek, Rabbimizin “â’lâ” (yüce) ve “azim” (büyük) ismini eğilerek ve yere kapanarak tekrar etmek suretiyle O’na bağlılığımızı ifade ederken, kendisinden korkulması ve emrine râm olunmasını isteyen sahte ilahlara karşı cihad ilân etmek için konulmuş ilahî bir farîzadır.

Hadisteki ifadesiyle, büyük bir çadırın dengesini tutan ortadaki ana direk… Öyle bir amel ki, müşriklerle aramızdaki en büyük âlâmet…

Tüm yazılıp çizilenlere, minareler ve televizyon karşısında onca çağrılar yapılmasına ve dahi geleneksel anlamda meşhur bir an’ane olmasına rağmen bugün ülkede -ne hazin verici bir tablodur ki- ancak % 25’i oranında namaz kılan bir kitleden bahsediliyor! Üstelik elit ve yönetici tabakasını yetiştiren üniversite kampüslerinde bu oran % 10’larda seyrediyor! Diyanetin yakın dönemde yaptırdığı bir ankette bu oranların kısmen yukarılara çıktığı ifade olunmuş; yine de akleden bir topluluğun emaresi sayılamayacak kadar korkunç bir manzaradır karşılaştığımız!

Bizler ciddiyetine binaen NAMAZ bahsini taşıdık kapağımıza; Rabbimizin bize lütfeylediği imkânlar çerçevesinde bir şeyler sunmaya gayret gösterdik.

Allah (cc) buyuruyor ki: “Şeytan sizi, Allah'ı zikretmekten ve namazdan alıkoymak ister.” (Maide: 91) İşte biz bu uyarıyı önce kendi nefsimizden bildik ve sonra Müslüman Kardeşlerimizi de bu uyarının muhatabı kılmaya çalıştık. İstenilene kavuşma yalnızca Rabb Teâlâ’nın inayeti ile olacaktır…

Giriş yazısını Necmettin Irmak Hocanın kısa bir duasıyla açmayı uygun gördük. Hemen akabinde kapak yazısı niteliğini taşıyan beş yazı daha koyduk. Bundan başka yine namaz konusuyla alakalı bir hasbihalimiz, bir çevirimiz ve bir de söyleşimiz var. İnşaallah okuyucu için her biri ayrı ayrı faydalanılan yazılar olur… Dergimizin son kısmında mutat olduğu üzere kitap tanıtımı, araştırma yazıları ve şiire yer verdik. Olabildiğince özgün -başka yerde yayınlanmayan- yazılarla bir sonraki dönem yeniden buluşmak ümidiyle, Allah’a emanet olunuz.

Es-selâmu aleykum ve rahmetullah…

 

Emre İLSEVER

 

 

Copyright 2018 © RAHLE DERGİSİ